Etykieta produktu i opakowanie jako spójna całość

Etykieta produktu a jego opakowanie - czy rzeczywiście zawsze powinny stanowić spójną całość?

Świadomość ludzi, jeżeli chodzi o ochronę środowiska, w tym procesy recyclingowe, jest coraz większa. Dlatego też tak istotny jest wybór odpowiedniego surowca, z którego powstanie zarówno opakowanie, jak i etykieta produktu. Przepisy nakładają na producentów konieczność opracowania czy też aktualizacji sposobów postępowania z odpadami.

Sprawdź, dlaczego zarówno etykieta produktu wraz z opakowaniem powinny stanowić spójną całość. Dodatkowo, z tekstu dowiesz się, jakie elementy są na etykiecie produktu konieczne zgodnie z obowiązującym prawem, a jakie tylko opcjonalne.

Etykiety produktów spożywczych i ich opakowania a kwestie związane z recyclingiem

Zacznijmy od tego, że Dyrektywa UE dotycząca gospodarki odpadami nakłada szereg obowiązków. Producenci zostali poniekąd "zmuszeni" do poszukiwania nowych sposobów tworzenia opakowań i etykiet, by uniknąć powstawania zbyt dużych ilości nowych odpadów. Najlepiej w ogóle byłoby wykorzystywać jedynie materiały pochodzące ze źródeł odnawialnych czy recyclingu. Jak jednak wiadomo, stworzenie opakowania zrównoważonego nie zawsze jest możliwe.

Kryteria doboru materiału do produkcji opakowań i etykiet

Mimo że mogłoby się to wydawać proste, dobór odpowiedniego materiału do produkcji opakowań i etykiet potrafi być skomplikowany. Już na etapie podejmowania decyzji, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak m.in.:

  • możliwości późniejszego przetwarzania,
  • miejsce przechowywania produktu,
  • sposób przechowywania opakowania,
  • zawartość opakowania.

Oczywiście, to tylko kilka czynników, które warto przeanalizować. W rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej!

Co w sytuacji, gdy spójność etykiety i opakowania nie jest możliwa?

Może zdarzyć się też tak, że etykieta produktu oraz jego opakowanie nie będą w stanie tworzyć całości. Wówczas kluczowe jest zadbanie o znalezienie takiej etykiety, która będzie jak najprostsza do zdjęcia.

Na etykiecie produktu powinno się wtedy znaleźć oznaczenie o konieczności wrzucenia jej i samego opakowania do różnych pojemników na odpady.

Zasady znakowania żywności - etykieta produktu

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 stanowi m.in., że każdy produkt spożywczy powinien zawierać niezbędne informacje na temat żywności.

Analizując wymagania dotyczące etykiet, należy również wziąć pod uwagę Ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywieniu człowieka oraz Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych i dozwolonych substancji dodatkowych.

Dokumenty te zawierają konkretne regulacje i procedury dotyczące etykiet, w tym także to, jakie elementy powinna zawierać etykieta produktu spożywczego.

Termin przydatności, informacje o wartości odżywczej... Co powinno się znaleźć na etykiecie produktu?

Co do zasady, na etykiecie powinny się znaleźć informacje pozwalające na pełną identyfikację towaru.

Są to przede wszystkim:

  • wykaz składników,
  • informacje o wartości odżywczej,
  • ilość żywności netto,
  • specjalne warunki przechowywania/użycia,
  • termin przydatności do spożycia/data minimalnej trwałości,
  • instrukcja użycia,
  • rzeczywista zawartość objętościowa alkoholu,
  • informacja o alergenach,
  • dane producenta i państwo siedziby wytwórcy.

Zasady znakowania produktów spożywczych - dodatkowe informacje

Warto pamiętać, że informacje na etykiecie powinny być napisane w języku polskim.

Dodatkowo, istnieje wymóg ich zgodności ze stanem faktycznym (pod groźbą kary), czyli nie mogą wprowadzać w błąd w zakresie działania, cech czy właściwości środka spożywczego.

Co istotne, jeżeli produkt zawiera substancję czy mieszaninę niebezpieczną, na etykiecie musi znajdować się odpowiednia informacja lub należy umieścić na niej piktogramy/znaki bezpieczeństwa w celu ostrzeżenia użytkownika substancji.

Jak więc widać, dane na etykietach pełnią nie tylko funkcję informacyjną, ale i ostrzegawczą.

Wygląd etykiet - zasady

Zasady znakowania środków spożywczych obejmują również inne wytyczne, także te dotyczące wyglądu etykiety danego produktu.

Obejmują one m.in. wielkość czcionki, informacje, które muszą się znaleźć w polu widzenia, a także trwałość etykiet w przypadku produktów żywnościowych.

Spójność istotna na każdym etapie tworzenia produktu

Zarówno w przypadku produktów spożywczych, jak i każdych innych, już na etapie projektowania powinno się zadbać o spójność etykiety oraz opakowania. Jest to istotne z wielu przyczyn. Są to nie tylko aspekty prawne czy związane z ochroną środowiska, ale i kwestie wizerunkowe.

Oczywiście, w zależności od rodzaju produktu, informacje niezbędne na etykiecie będą się różnić. W każdym przypadku jednakże kluczowe jest poinformowanie o producencie towaru, potencjalnym zagrożeniu, o ile takowe występuje oraz warunkach użycia.

Potrzebujesz zlecić druk etykiety produktu? Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów!

Jeżeli interesuje Cię druk etykiet i wiesz, że najwyższą jakość zagwarantuje Ci jedynie skorzystanie z usług profesjonalistów, koniecznie sprawdź ofertę naszej drukarni!

Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie druku etykiet produktów (spożywczych, choć nie tylko) i z przyjemnością porozmawiamy z Tobą o możliwościach i najnowszych trendach w tym zakresie.

Wybierzmy wspólnie najlepsze rozwiązanie w zakresie druku etykiet dla Twojego produktu!

Wink logo partnera firmy Zebra oferującej druk etykietach
Logo partnera drukarni zebra z pod poznania
Partner drukarni etykiet Zebra
Rotary die company partner drukarni Zebra

kontakt

Drukarnia Różak Etykiety

ul. Łąkowa 3
64-600 Oborniki
dział handlowy
Maciej Różak
Dyrektor Handlowy


dział logistyki
Paweł Różak
Kierownik ds. zaopatrzenia i logistyki
+48 531 598 979
biuro@zebra-polska.com.pl
właściciel
Zdzisław Różak
Właściciel
+48 691 735 372
z.rozak@zebra-polska.com.pl
dział przygotowania graficznego
Roman Jasniewicz
Grafik
+48 601 497 494
r.jasniewicz@zebra-polska.com.pl
copyrights (C) by Różak&Różak 2021
powered by getknow